Adsense Otomatik Reklamlar Kodu Reklam Kod Sonu Playstation Tarihi Yenilikleri - PROGRAM DESTEK
PÜF NOKTALARI

Playstation Tarihi Yenilikleri

PlayStation tarihi yenilikleri bakıldığında Sony, ilk olarak 1994 yılında Playstation adı altındaki ev konsolunu üretti. 1994 sonlarında Kuzey Amerika’da piyasaya sürülen Playstation, eğlence kavramını ve oyun endüstrisini başka bir seviyeye getirmiştir. Bu yazımızda Playstation Tarihi hakkında bilgi vereceğiz ve geçmiş modelleri inceleyeceğiz.

Playstation Tarihi Yenilikleri
Playstation Tarihi Yenilikleri 2

Tüm Playstation Modelleri

Tüm Playstation Modelleri arasında PS, PS2, PS3, PS4 ve son model olan PS5 yer alıyor. Bu modellerin incelemeleri aşağıda yer almaktadır.

Playstation (1994)

Sony, ilk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde Kuzey Amerika’da yer alan oyuncularla Playstation cihazını tanıştırdı. O dönemin konsollarına göre çok daha üstün bir donanım ve performansa sahip olan bu konsol, oldukça güzel dizayn edilmesi ile birçok kişinin dikkatini çekti.

PSOne (2000)

6 yıllık sürecin ardından Sony sessizliğini bozdu ve yepyeni bir tasarıma sahip olan Playstation üretti. PSOne adı verilen bu makyajlanmış ev konsolu, donanım açısından çok farklı değildi, ancak tasarımı ile yine dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.

Playstation 2 (2000)

PSOne’nin piyasaya sürülmesinin ardından bir ay geçti ve oyun dünyası oldukça büyük bir şaşkınlığa uğradı. O dönemlerde Playstation 2 piyasaya sürüldü. 26 Ekim 2000 tarihinde piyasada yer alan Playstation 2, satış rakamlarını oldukça memnun bir şekilde kapattı. Bu model ile ekstra bir aparat olmadan film ve müzik CD’leri oynatılabiliyordu. DVD desteği de bu model ile birlikte geldi.

EyeToy (2003)

Sony, bu sefer web cam benzerinde olan bir aparatı kullanıcıları ile tanıştırdı. Oyuncular, oyunlarda hareket etti ve üzerinde bulunan mikrofon ile diğer oyuncularla etkileşim kurdu.

Meşhur Yıl – 2004

2004 yılında Playstation, PSOne ve diğer ürünlerin satış rakamları 100 milyonu geçti. Bu sayede ilk kez bir ev konsolu 100 milyonluk satış rakamına ulaştı ve büyük bir rekor kazandı.

PlayStation 2 Slim (2004)

Daha önce aynısını yapan Sony, bu sefer PlayStation 2 için ince bir versiyon hazırladı. Normal sürümüne göre dörtte biri boyuta sahip olan Playstation 2 Slim, ek bir aparata ihtiyaç duymadan internete bağlanabiliyordu.

PSP – 2005

Sony, bu kez de taşınabilir konsol piyasasında yer aldı. Playstation 2 kadar güçlü olan PSP modelini satışa sundu. Böylece geçmiş Playstation modelleri arasında birde el konsolu yer aldı.

PlayStation 3 (2006)

PSP ile istenilen başarıya ulaşamayan Sony, yıllardır üzerinde çalışmış olduğu yeni ev konsolu olan PlayStation 3 modelini piyasaya sürdü. İlk dönemleri oldukça pasif ve eleştiri altında kalan PS3, yıllar sonra büyük bir rağbet gördü.

PlayStation Network (2008)

Çevrimiçi oyunlar konusunda kendisine rakip olan XBOX 360ve Microsoft’un oldukça geri sıralarında kalan Sony, 2008 yılında beklenen hamlesini yaptı ve PlayStation Network hizmete açıldı.

PlayStation 3 Slim (2009)

2009 yılı, Sony için oldukça güzel geçti. Önce Playstation 3’ün ince versiyonu piyasaya sürüldü. Arından da başarısızlığı tahmin edilemeyen PSP Go sürüldü.

Playstation 4 (2013)

Sony, 2013 tarihinde PlayStation 4 modelini piyasaya sürdü. Bu konsolun tanıtılmasıyla beraber DualShock 4’de tanıtıldı. Aydınlatmaya sahip olan DualShock 4 oyun kolu, oyuncuların dikkatini çekmeyi başardı.

PlayStation 4 Slim (2016)

2016 tarihinde ara model olarak Playstation 4 slim modeli duyuruldu. Playstation 4 ana modeline göre biraz daha küçültülmüş olan PS4 Slim, biraz daha küçük boyutlarla istenileni vermeyi başardı.

PlayStation 5 (2020)

Sony, PlayStation 5 modelini piyasaya sürmesiyle beraber, birçok oyuncu tarafından dikkatleri üzerine çekti. Oldukça gelişmiş bir donanıma sahip olan PS5, gelmiş geçmiş en hızlı konsol unvanını kazandı.

Son yazımız olan Turbo VPN Mod APK göz atmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: