Adsense Otomatik Reklamlar Kodu Reklam Kod Sonu Yandex Tarihi Ve Nasıl Geliştirildi? - PROGRAM DESTEK
PROGRAMLAR

Yandex Tarihi ve Nasıl Geliştirildi?

Yandex Tarihi oldukça köklüdür. İlk kökler, Arkady Volozh ve Arkady Borkovsky’nin patenler ve mal sınıflandırma için kullanılmak üzere MS-DOS tabanlı yazılım geliştiren Arkadia’yı kurdukları 1990 yılına kadar dayanmaktadır. Yazılımları, Rusça morfoloji desteği ile tam metinleri arama özelliğine sahipti. Arkadia, 1993 yılında Volozh tarafından 1990 yılında kurulmuş Comptek International’ın bir alt bölümü oldu.

1993 yılında, okul günlerinden itibaren arkadaş olan ve o zamana kadar arama motoru geliştirmek için birlikte çalışan Ilya Segalovich ve Arkady Volozh, arama teknolojisini tanımlamak için “Yandex” kelimesini keşfettiler. İsim, başlangıçta “Yine bir başka indexer” anlamına gelmekteydi. Bununla birlikte, bu aynı zamanda “index” için iki dilli bir kelime oyunu olmuştur.

1993 ve 1996 yılları arasında şirket, arama teknolojisi üzerindeki çalışmalarına devam etti ve İncil aramak için yazılımlarını yayınladı. Yandex.ru arama motoru ilk olarak 23 Eylül 1997 yılında başlatıldı ve Moskova’da gerçekleşen Softool fuarında tanıtıldı. Başlangıçta, bu arama motoru Comptek tarafından geliştirmelere uğradı. 2000 yılına gelindiğinde ise Yandex, Volozh tarafından bağımsız bir şirket olarak kuruldu.

Eylül 2005 yılında Ukrayna’da bir ofis açıldı ve yandex.ua başlatıldı. 2007 yılında ise Ukraynalı kullanıcılar için bir arama motoru tanıtıldı. Bunun için Mayıs 2007 tarihinde Kiev’de bir geliştirme merkezi açıldı. 2008 yılında Yandex, Moskova veri merkezleri ile Ukrayna’da yer alan UA-IX arasında ki bant genişliğinde beş kat artırmaya giderek Ukrayna’da yer alan varlığını genişletti. 2009 yılında yandex.ua üzerinde yer alan tüm hizmetler Ukrayna pazarı için yerel bir hale getirildi. 2010 yılında Yandex, Ukraynalı kullanıcılar için MatrixNet teknolojisine dayalı olan “Poltava” arama motoru algoritmasını resmi olarak başlattı. 20 Haziran 2008 tarihinde Silikon Vadisi’nde Yandex Labs’in kurulduğu duyuruldu.

Yandex Tarihi
Yandex Tarihi

Yandex Finansı ve Yandex Tarihi

Yandex Finansı ve 2002 yılında karlı bir hale gelmiştir. 2004 yılında satışlarında 2 yıl içerisinde %1000 artış yaşandı ve değeri 17 milyon dolara yükseldi. 2004 yılı için net gelir 7 milyon dolar oldu. Haziran 2006 tarihinde Yandex.Direct içerik reklamları sisteminin haftalık geliri 1 milyon doları geçti. Şirketin muhasebesi 1999 yılından itibaren Deloitte tarafından denetlenmektedir.

Son yazımız olan Pixel Gun 3D Hile İndir okumayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı