Adsense Otomatik Reklamlar Kodu Reklam Kod Sonu Telefon Root Atma/Root Nedir? Root Atınca Ne Olur?
PROGRAMLARPÜF NOKTALARI

Telefon Root Atma/Root Nedir? Root Atınca Ne Olur?

Telefon Root Atma

Telefon Root Atma/Root Nedir? Root Atınca Ne Olur? Telefon Root Atma çok basit bir işlemdir, ancak bazı riskleri de beraberinde getirmektedir. Bu riskler birçok kullanıcı tarafından bilinmediği için çok fazla abartılıyor. Yine de riskleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu yazımızda Android işletim sistemine sahip olan telefonlara nasıl root atılır sorusunu cevaplayacağız.

Root Nedir?

Cep telefonları kullanıcılar tarafından özelleştirilmezler. Bu özelleştirme işlemlerini yapabilmek için root atmak gerekir.
Root işlemi yapılan cihazlarda erişim hakları daha fazladır. Root işleminden sonra kullanıcı, telefonun kontrolünü tamamıyla üzerine alır. Profesyonel cep telefonu kullanıcıları genelde root olan cihazlar kullanırlar.

Telefon Root Atma/Root Nedir? Root Atınca Ne Olur?
Telefon Root Atma/Root Nedir? Root Atınca Ne Olur?

Root Atınca Ne Olur?

Cihazın işletim sistemini dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
Android tarafından verilen programlar kaldırılabilir.
Mobil oyunlarda çalışan hile programların bazıları root olmayan cihazlarda kullanılamaz. Bu yüzden de root atılabilmektedir.
Wifi Şifre Kırma gibi bazı programları root atılan cihazlarda kullanabilirsiniz.
Cihazın ses seviyesi daha fazla yükseltilebilir.
Root işlemleri genelde Android tarafından verilen programları kaldırmak için kullanılır. Samsung veya diğer markalar tarafından verilen programlar işlevsel değillerdir ve kullanıcılar bunu kaldıramaz.
Her kullanıcı kullanmadığı bu programları kaldırmak ister, ancak Android işletim sistemleri kullanıcılara izin vermez. Bu yüzden kullanıcılar, root işlemini tercih ederler. Programlar kaldırarak cihazdan maksimum performans alınabilmektedir.

Root Atmanın Zararları Nedir?

Root işlemi sonrasında garantili olan cihazlarda root işlemi yapıldığı için üretici firma garanti dışı kabul edecektir. Garantinin teknik servisine gönderilen cihazlar, root işleminden geçti mi diye kontrol edilir. Bu işlemden geçen cihazlar telefonu garanti dışı bırakır.
Root işleminden sonra mevcut uygulamalar uyumsuzluk yaşayabilir. Sürekli kullanılan uygulamalar bazen de olsa çalışmayacağı için root işlemi dikkatli yapılmalıdır.
Root işlemi atılan cihazlarda erişim arttığı için güvenlik problemi yaşanabilmektedir. Kredi kartınız vs gibi bilgileriniz çalınabilmektedir.
Başarılı bir şekilde root atıldıktan sonra cihazınızın performansı artar. Bazı cihazlarda ise performans düşüklüğü yaşanabilir. Cihazınız için uygun root dosyalarını bularak root atmalısınız.

Root Atmadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Root atma işlemlerine başlamadan önce telefonunuzun yedeğini almayı ihmal etmeyin. Yedek almanız, telefonda olumsuz bir sorun ile karşılaşılırsa tekrar kurtarmanızı sağlayacaktır. Telefonunuzun şarjını yüksek tutun çünkü root esnasında telefonunuz kapanırsa çökebilir.

2021 Yılı itibariyle en güncel root yapma ve rahat program MAGİSK dir

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı